CZYTAMY BIBLIĘ

Ewangelia wg św. Marka rozdział 5

Rozdział 5 to różne cuda, różne przypadki, ale efekt ten sam – zdrowy i wolny człowiek. A każde z tych zdarzeń jest jakby jakieś dziwne i zaskakujące.

 

W Ewangelii jest wiele zdań, które mówią o tym, że Jezus uwalniał opętanych, ale ten fragment jest wyjątkowy, bo opis uwolnienia jest bardziej szczegółowy. Opętany był utrapieniem okolicznych mieszkańców i nic nie mogli z nim zrobić. Jednak gdy Jezus przechodził obok, duchy nieczyste były bezsilne. A było ich wielu w tym jednym człowieku. Jezus wyrzucił je, ale pozwolił im wejść w świnie, które w szale potopiły się w jeziorze. Cała sytuacja jest dziwna, mocno zastanawiająca i wydaje się nieprawdopodobna. A jednak dziś też egzorcyści mają pełne ręce roboty, bo duchy nieczyste zniewalają ludzi i odbierają im wolność.

Dla Jezusa nie liczyła się materialna wartość 2000 świń, które zginęły. Dla niego uwolnienie jednego człowieka było znacznie ważniejsze. Bo Jezus troszczy się o każdego, nawet tego, który wydaje się najmniej ważny.

Równie dziwny wydaje się kolejny cud – uzdrowienie kobiety cierpiącej na krwotok. Jakby bez woli Jezusa. Wiara tej kobiety była tak silna, że wystarczyło tylko dotknięcie szaty Jezusa. Jej całe życie stało się porażką z powodu choroby „Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej.” (Mk.5,25-26). Jezus stał się dla niej nadzieją, szansą na zmianę. I ta dokonała się. Dzięki jej wierze, odwadze i determinacji. A ta kobieta stała się dla nas wzorem tych cech.

Trzeci opisany przypadek to jeszcze bardziej nieprawdopodobna sytuacja – wskrzeszenia zmarłej. Wyśmiewali się z Jezusa, ale On ze względu na wiarę ojca dziewczynki przywrócił ją do życia. Nie przejął się kpinami, nie obrażał się, że w niego nie wierzą. Wiara jednego człowieka wystarczyła, aby dokonał się cud.

Różne przypadki, różne cuda, ale w życiu tych ludzi nastąpiła podobna fundamentalna zmiana. A dla nas to zachęta do wiary, która nie poddaje się przeciwnościom. Mk. 5, 36 „Nie bój się, wierz tylko!”

MSZA

WSPÓLNOTOWA

Niedziela, 23.09.2018 o godz.15:30
w Sali św. Eugeniusza

SPOTKANIE

MODLITEWNE

Piątek, 07.09.2018 o godz.19:30

w Sali św. Eugeniusza

ADORACJA

NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Niedziela, 16.09.2018 o godz.19.00 w Kościele św. Jerzego