CZYTAMY BIBLIĘ

Ewangelia wg św. Marka rozdział 4

Jezus przemawia do ludzi przypowieściami choć zdaje sobie sprawę, że nie są one w pełni zrozumiane, ale łatwiej zapamiętane. Bo dopiero po Zmartwychwstaniu wszystko będzie jasne, a „Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem" (Jan 14,26).

 

Przypowieść o siewcy wskazuje na różne reakcje ludzi na Słowo Boże. Szczególnie wierzący powinni uważać na ciernie, które mogą zagłuszyć wiarę („słuchają wprawdzie słowa, lecz troski tego świata, ułuda bogactwa i inne żądze wciskają się i zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne.” Mk.4,18-19).

Przypowieść o lampie przypomina, że Ewangelia powinna być przekazywana dalej, a chrześcijanin nie powinien ukrywać się ze swoją wiarą, lecz nią promieniować. Papież Franciszek (kazanie z 17.10.2013 r. ) krytykował postawę "zamknięcia" i chrześcijan, którzy "mają klucz, ale zabierają go, nie otwierają drzwi". Niektórzy nawet, jak powiedział papież, "stają w drzwiach" i "nie pozwalają wejść". A przyczyną tego jest „brak chrześcijańskiego świadectwa”. W chrześcijaninie, który przyjmuje „taką postawę 'klucza w kieszeni i zamkniętych drzwi'”, zachodzi, według Papieża, „cały proces duchowy i mentalny”, który prowadzi do przepuszczenia wiary „przez aparat destylacyjny”, przemieniając ją w „ideologię”. Ale „ideologia – przestrzegł nie gromadzi. W ideologiach nie ma Jezusa.

Przypowieść o mierze zwraca uwagę na konsekwencje własnych czynów i postaw. Znajduje się tu też bardzo ciekawe ostrzeżenie „Uważajcie na to, czego słuchacie” Mk. 4,24. Jeśli słuchasz Słowa Bożego to otrzymasz Boże owoce (pokój, radość, miłość, cierpliwość, …). Natomiast jeżeli słuchasz mądrości tego świata to otrzymasz zwątpienie, rozczarowanie, narzekanie.

Przypowieść o zasiewie zachęca do cierpliwości. Owoce pojawiają się nie od razu, ale po jakimś czasie. I my nie mamy wpływu na wszystko.

Przypowieść o ziarnku gorczycy uświadamia, że nawet pojedynczy chrześcijanin może zmienić tysiące ludzi. Bo jakość jest ważniejsza od ilości.

A więc „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” Mk.4,40. Z Jezusem na pokładzie żadna burza nie jest straszna.

MSZA

WSPÓLNOTOWA

Niedziela, 23.09.2018 o godz.15:30
w Sali św. Eugeniusza

SPOTKANIE

MODLITEWNE

Piątek, 07.09.2018 o godz.19:30

w Sali św. Eugeniusza

ADORACJA

NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Niedziela, 16.09.2018 o godz.19.00 w Kościele św. Jerzego